Czy kakao jest zdrowe? – Seria naturalne antyoksydanty

Ziarna kakaowe rosną w strąkach, na drzewach kakaowców. W jednym strąku znajduje się 20-40 ziaren. Już Majowie i Aztekowie wysoko cenili kakao, przyrządzali z niego napój który nazywali „napojem bogów”

 

Jakie korzyści zdrowotne wynikają z jedzenia kakao?

Kakao zawiera więcej antyoksydantów niż zielona herbata czy czerwone wino, głównie są to polifenole. Poza tym zawiera związki fenolowe i flawonoidy, które poprawiają pamięć i zdolność do nauki poprzez korzystny wpływ na funkcjonowanie mózgu. Wpływa na poprawienie nastroju. Pozytywnie działa w  zespole przewlekłego zmęczenia , ponieważ po spożyciu kakao dochodzi do uwalniania neuroprzekaźników, miedzy innymi serotoniny. Zawiera takie mikroelementy jak żelazo, magnez, selen, potas, cynk.

Ziarna kakaowe zawierają  masło kakaowe, które stanowi około 50-60% ich masy. Ale pomimo to wpływają na obniżenie cholesterolu całkowitego i trójglicerydów.

Surowe kakao a kakao…

Różnica miedzy nimi jest ogromna. To pierwsze ma inny smak , jest gorzkie i o mocnym smaku. Jest wytwarzane z nieprażonych ziaren kakaowca. Zwykłe kakao nie rożni się wyglądem, ale jest przygotowywane z prażonych w wysokiej temperaturze ziaren. Prowadzi do utraty części drogocennych substancji.

 

 

Kakao ma tak wiele zdrowotnych właściwości ze naukowców na Uniwersytecie Cambridge opracowali na bazie kakao „odmładzającą” czekoladę  Esthechoc, o wyjątkowo korzystnym działaniu prozdrowotnym i pozytywnym wpływie na proces regeneracji skóry. W ramach testów potwierdzających skuteczność technologii Astacelli, 3000 kobiet w przedziale wiekowym 50-60 lat przez trzy tygodnie do swojego codziennego menu dołączały kostkę czekolady Esthechoc. Po tym okresie parametry metaboliczne ich skóry oraz biomarkery powróciły do poziomu charakterystycznego dla ludzi w wieku 20-30 lat.

 

Kakao w kuchni

Najlepiej zrobić domowe kakao z dobrego jakościowo proszku (absolutnie bez dodatku cukru). Może być zrobione na bazie mleka lub na wodzie, z dodatkiem ulubionych przypraw – cynamonu, kardamonu. Można dodawać do smoothie – świetnie smakuje w połączeniu z mlekiem migdałowym i bananem ?

 

 

Źródła:  „Żywienie człowieka zdrowego i chorego, tom2”  red naukowa M. Grzymisławski, J. Gawęcki; ”Żywienie człowieka, podstawy nauki o żywieniu tom 1” red naukowa Jan Gawęcki; „Podstawy żywienia klinicznego” red.n. L. Sobotka; .„Podstawy dietetyki” pod red. Jacka Bujko wydawnictwo SGGW; „Anti-Aging na talerzu” Dorota Małgorzata Wydro „Normy Zywienia Człowieka-Podstawy prewencji otyłości i chorób niezakaźnych” red Mirosław Jarosz, Barbara Bułhak-Jachymczyk;www.poradnikzdrowie.pl; www.wikipedia.pl; www.mp.pl;  www.dietetycy.org.pl Zdjęcia pochodzą ze strony pixabay.com, unsplash.com i własne;