Dynia

Dynia to prawdziwa królowa jesieni. W stanie dzikim występują w strefach klimatu gorącego i ciepłego Ameryki.

Jest to owoc ! pod względem botanicznym, ale zwyczajowo zaliczana jest do warzyw. Zaliczana jest do rodziny dyniowatych (do tej rodziny należą także m.in.: arbuzy, melony, kabaczki, cukinie, ogórki czy tykwy)

Dynia jest niezastąpiona  w dietach odchudzających. Ma tylko, w zależności od odmiany, 26-45 kcal w 100 gramach miąższu. Zawiera cenny błonnik, β-karoten, potas, witaminę B1, B2, PP, kwas foliowy oraz cynk. Im bardziej pomarańczowy kolor dyni, tym większa zawartość prowitaminy A.

W związku z tym, że dynia hokkaido zjadana jest wraz ze skórką, dostarcza najwięcej pomarańczowego barwnika. Dynia piżmowa charakteryzuje się większą zawartością węglowodanów niż pozostałe odmiany.

Pestki dyni zawierają dużo cynku oraz lecytyny, która wypływa korzystnie na pracę mózgu.

Beta- karoteny to barwniki roślinne pomarańczowe, czerwone i żółte z grupy karotenoidów. Są to silne przeciwutleniacze, hamujące szkodliwe procesy oksydacyjny. Beta-karoten ponadto obniża poziom złego cholesterolu, zapobiega miażdżycy oraz chorobom serca. Pozwala na prawidłowe funkcjonowanie wzroku, szczególnie o zmierzchu. Beta karoten jest przekształcany w witaminę A.

 

Dynia to warzywo o wszechstronnym wykorzystaniu w kuchni. Z jej miąższu można przygotować zupę dniową, sernik, placki, kotlet, farsz do naleśników, muffiny. Pestki dyni można dodawać do sałatek i deserów.

 

Rodzaje dyni:

Dynia zwyczajna

Najpopularniejsza i najczęściej spotykana na jesiennych bazarach. Wyróżnia się piękną pomarańczową barwą i potrafi urosnąć do sporych rozmiarów. Dosyć łatwo obiera się ją ze skóry, a ze względu na uniwersalny smak nadaje się do pieczenia, gotowania oraz na przetwory. Łatwo ją wydrążyć, więc to właśnie z niej najczęściej powstają dekoracyjne lampiony na Halloween.

 

 

Dynia Hokkaido

Jest to nieduża dynia pochodząca z Japonii. Ostatnio zyskuje ona ogromną popularność, głównie ze względu na swoją jadalną skórkę, dzięki której nie trzeba jej obierać. Ma ona słodki, lekko orzechowy smak. Jest jedną z najmniejszych jadalnych gatunków dyni. Najczęściej występuje w ciemnopomarańczowym kolorze, ale bywa również w kolorze w szarym lub ciemnozielonym. Dynia Hokkaido jest idealna do pieczenia, smażenia, gotowania oraz do słodkich przetworów.

 

 

Dynia piżmowa – Butternut

Ma charakterystyczny  gruszkowatym kształcie i beżowy kolor. W przeciwieństwie do innych gatunków, ma nieduże gniazdo nasienne i cienką skórkę. Z delikatnego, słodkiego miąższu dyni piżmowej przygotowuje się najlepsze zupy kremy, ciasta i wiele innych deserów. Doskonale nadaje się też do faszerowania i pieczenia.

 

 

Dynia  Muscat de Provence, czyli Prowansalska, Muszkatołowa lub Francuska

Znana też jako dynia prowansalska. Charakteryzuje się  bardzo słodkim miąższem w pięknym pomarańczowym kolorze. Nadaje się do ciast, słodkich przetworów oraz słonych potrawy na bazie puree z dyni. Nadaje się także do jedzenia na surowo, jest świetną bazą surówek i soków.

Można ja przechowywać nawet 4-8 miesięcy.

 

 

Dynia makaronowa

Ma charakterystyczny podłużny kształt, trochę przypominający kabaczek, i żółty kolor. Jednak tym, co najbardziej ją wyróżnia, jest miąższ, który po ugotowaniu rozdziela się na włókna przypominające włoskie spaghetti. To doskonały zamiennik dla tradycyjnego makaronu. Najlepiej upiec ją w całości, uprzednio nakłuwając. Podczas pieczenia należy sprawdzić, czy skórka odchodzi bez problemu – jeśli tak, dynia jest upieczona. po odcięciu dyni wierzchołka można wybrać nitki miąższu widelcem.

 

Dynia sweet dumpling

Jest to ozdobny gatunek dyni. Biało-pomarańczowe lub biało-zielone paski to jej znak rozpoznawczy. Sweet dumpling ma delikatny, żółty miąższ i jest nieduża, przez co doskonale nadaje się  do faszerowania.

 

 

 

 

Źródła