Gdzie są antyoksydanty?

Każdy na pewno słyszał o antyoksydantach. Wszyscy czytaliśmy o tym, że antyoksydanty są zdrowe, zapobiegają wielu chorobom i starzeniu się. Ale co tak naprawdę robią antyoksydanty?

Zacznijmy po kolei :

Pod wpływem czynników środowiskowych takich jak promieniowanie słoneczne, zanieczyszczenia środowiska, niektóra żywność (m.in. wędzone, smażone czy grillowane produkty), stres, palenie papierosów, spaliny w naszym organizmie powstają wolne rodniki. Atakują one nasze komórki i prowadzą do ich uszkodzenia, co przyspiesza starzenie się komórek i zwiększa ryzyko chorób, m.in. układu krążenia, cukrzycy, nowotworów.

 

Nasz organizm w całości zbudowany jest z komórek, z nich zbudowane są tkanki z tkanek poszczególne narządy. Porównajmy to do budowli z klocków Lego. Człowiek jest jak budowla – postać zbudowana z dużej ilości drobnych klocków. Te małe klocki to komórki. Jeżeli jeden malutki klocek Lego w całej budowli zaczynał się psuć prowadzi do destabilizacji całej dużej konstrukcji. Im więcej takich klocków zaczyna się psuć, tym łatwiej dochodzi do rozstroju. Taka destabilizacja to nic innego jak starzenie się lub choroby.

 

 

Wolne rodniki powstają w wyniku reakcji metabolicznych i krążą stale po naszym organizmie. Pewna ich ilość jest potrzebna, ale gdy jest ich za duża, zaczynają wywierać negatywny wpływ na organizm. Nasz organizm nie jest bezbronny -produkuje antyoksydanty. Gdybyśmy żyli w niezanieczyszczonym środowisku, jedli tylko zdrową żywność i nie byli narażeni na stresy – równowaga byłaby zachowana. Niestety nasz organizm nie zawsze nadąża z produkcją antyoksydantów, dlatego powinniśmy je dostarczać z zewnątrz.

 

Antyoksydanty to związki chemiczne które maja zdolność usuwania wolnych rodników poprzez wiązanie się z nimi w „pary”. Taka „para” staje się obojętna dla organizmu i jest wydalana. Jeśli równowaga pomiędzy wolnymi rodnikami a antyoksydantami  jest zachowana, nie ma zagrożenia dla zdrowia. Jeżeli jednak pojawi się nadmiar wolnych rodników – i jest za mało antyoksydantów – wtedy pojawia się zjawisko nazywane stresem oksydacyjnym.

Do najbardziej znanych antyoksydantów należą witamina A, C, E , cynk, mangan, miedź, koenzym Q oraz bioflawonoidy. Również spożywanie kwasów tłuszczowych omega-3 zmniejsza stres oksydacyjny.

 

Jak szukać antyoksydantów?

Są one w niektórych owocach, warzywach. Przedstawię Wam w następnych postach produkty najbardziej bogate w antyoksydanty oraz napiszę o antyoksydantach zawartych w kosmetykach.

 

 

 

Źródła: www.doz.pl; www.pieknojestwtobie.com; www.poradnikzdrowie.pl; „Anti-Aging na talerzu” Dorota Małgorzata Wydro; „Normy żywienia człowieka” red. M. Jarosz, Zdjęcia pochodzą ze strony pixabay.com, unsplash.com