Herbaty

Herbata jest to napar przyrządzany z pąków i liści grupy roślin należących do rodzaju kamelia Camellia. Rośliny te są do siebie podobne, traktowane jako odrębne gatunki lub odmiany jednego gatunku –herbaty chińskiej (Camellia sinensis)

Herbata uprawiana jest między zwrotnikiem Raka i Koziorożca, głównie w południowej i południowo –wschodniej części Azji. Sposób zbierania herbaty wpływa na jej walory smakowe i zapachowe. Najczęściej zbiera się ją ręcznie. Zrywane są jedynie szczytowe pączki oraz dwa listki pod nim. Największe plony dają rośliny 6–7-letnie.

Rodzaje herbaty:

  • zielona – powstaje z liści niepoddanych fermentacji. Natychmiast po zerwaniu przeprowadzany jest proces suszenia, dzięki temu przechowuje ona więcej cennych składników
  • biała – Powstaje z młodych pączków, które jeszcze nie zdążyły się rozwinąć. Zbiór takich pączków możliwy jest jedynie na wiosnę.
  • żółta – produkcja tej herbaty zbliżona jest w fazie początkowej do procesu wytwarzania herbaty białej, ale pozwala jej się na dłuższe schnięcie. W smaku różni się w sposób istotny zarówno od białej jak i zielonej herbaty. Kolor naparu jest zielonkawo-żółty. Obecnie uznawana za najszlachetniejszy rodzaj herbat.
  • czerwona – pu-erh, przechodzi ona dodatkowy proces fermentacji i leżakowania. Pochodzi z prowincji Yunnan w Chinach. Miewa nawet 50 lat, ma silny zapach i smak.
  • czarna – otrzymywana jest w wyniku czterech procesów – więdnięcia, skręcania, fermentacji i suszenia
  • ulung – lub oolong, nazywana niebieską lub turkusową, lub „czarnym smokiem”, półfermentowana. Produkowana jest w Chinach i na Tajwanie.

Herbata ma nieocenione działanie prozdrowotne. Zawiera dużo antyoksydantów oraz taniny, które działają przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie. Do szczególnie silnych antyoksydantów zawartych w herbacie należą katechiny.

 

A rooibos i yerba-mate?

To nie są herbaty! Yerba mate pochodzi z wysuszonych, zmielonych liści i patyczków ostrokrzewu paragwajskiego. A rooibos  z liści czerwonokrzewu, rośliny uprawianej w Afryce. Ale o tych naparach oraz sposobach parzenia herbaty będzie w następnych postach ?

 

 

 

 

Źródła:  „Żywienie człowieka zdrowego i chorego, tom2”  red naukowa M. Grzymisławski, J. Gawęcki; ”Żywienie człowieka, podstawy nauki o żywieniu tom 1” red naukowa Jan Gawęcki; „Podstawy żywienia klinicznego” red.n. L. Sobotka; .„Podstawy dietetyki” pod red. Jacka Bujko wydawnictwo SGGW; „Anti-Aging na talerzu” Dorota Małgorzata Wydro „Normy Zywienia Człowieka-Podstawy prewencji otyłości i chorób niezakaźnych” red Mirosław Jarosz, Barbara Bułhak-Jachymczyk;www.poradnikzdrowie.pl;www.mp.plhttps://biotechnologia.pl/biotechnologia; www.dietetycy.org.pl antyoksydanty.wordpress.com;wikipedia.org; Zdjęcia pochodzą ze strony pixabay.com, unsplash.com i własne;