Naturalne antyoksydanty – Aronia

Owoce aronii bywają potocznie nazywane czarną jarzębiną. W smaku są cierpkie i dlatego dużo lepiej smakują przetworzone.

Aronia jest krzewem, który trafił do Europy z Ameryki Północnej. Początkowo krzewy aronii uprawiane były w celach ozdobnych, ich zabarwiające się jesienią na czerwono liście wraz z czarnymi jagodami były ozdobą parków. Obecnie największe plantacje aronii znajdują się w Polsce!

Owoce aronii znajdują się w samej czołówce listy ORAC opublikowanej przez Departament Rolnictwa USA. Lista ORAC zawiera 277 artykułów spożywczych pochodzenia roślinnego o największej zawartości antyoksydantów (ORAC jest to skrót od ang. Oxygen Radical Absorbance Capacity, oznacza zdolność pochłaniania wolnych rodników przez antyoksydanty).

 

Owoce aronii zawierają bardzo dużo antyoksydantów takich jak antocyjany i katechiny. Aronia jest jednym z tych wyjątkowych owoców, w którym te dwa antyoksydanty występują razem. Ponadto zawiera witaminy C, E, PP, B2, B3, kwas foliowy, wapń, żelazo, magnez.

Aronia w kuchni

Świeże owoce aronii mają kwaśny smak, aby temu zaradzić wystarczy je  zamrozić na 48 godziny. Można z niej robić konfitury, dżemy, soki a także suszyć.

Niestety suszona aronia dostarcza antyoksydanty i minerały, ale nie ma witaminy C. W trakcie suszenie witamina C rozkłada się pod wpływem gorącej temperatury piekarnika.

Sok z aronii ma piękny czerwony kolor jak wino, ale jest od niego zdrowszy ponieważ nie zawiera alkoholu.

 

 

 

 

 

 1 ORAC (skrót od ang. Oxygen Radical Absorbance Capacity) jest to zdolność pochłaniania wolnych rodników przez antyoksydanty.
Źródła:  „Żywienie człowieka zdrowego i chorego, tom2”  red naukowa M. Grzymisławski, J. Gawęcki; ”Żywienie człowieka, podstawy nauki o żywieniu tom 1” red naukowa Jan Gawęcki; „Podstawy żywienia klinicznego” red.n. L. Sobotka; .„Podstawy dietetyki” pod red. Jacka Bujko wydawnictwo SGGW; „Anti-Aging na talerzu” Dorota Małgorzata Wydro „Normy Zywienia Człowieka-Podstawy prewencji otyłości i chorób niezakaźnych” red Mirosław Jarosz, Barbara Bułhak-Jachymczyk;www.poradnikzdrowie.pl;; www.ekoaronia.pl,www.mp.plhttps://biotechnologia.pl/biotechnologia; www.dietetycy.org.pl Zdjęcia pochodzą ze strony pixabay.com, unsplash.com i własne;