Naturalne antyoksydanty – Gruszki

Gruszki są to nasze rodzime owoce. Co ciekawe, nie dojrzewają one na drzewie. Aby wydobyć ich najlepszy smak, powinny poleżeć w słonecznym, ciepłym miejscu (nie w lodówce -zatrzymuje to proces dojrzewania). Zawierają wiele cennych składników odżywczych. Są cennym źródłem boru, minerału poprawiającego pracę mózgu i wpływającego na polepszenie koncentracji. Bor również zapobiega utracie wapnia z kości, w związku z tym jest wskazany osobom narażonym na występowanie osteoporozy.

Gruszki jako jeden z nielicznych owoców zawierają jod, który pozytywnie wpływa na pracę tarczycy. Mogą też zapobiegać rozwojowi nadciśnienia dzięki zawartości  dużej ilości potasu.

Gruszki można jeść w wielu postaciach- na surowo, pieczone – są pomocne w dolegliwościach trawiennych, smażone. W dawnej medycynie ludowej napar z gruszek  stosowano w przeziębieniach, gorączce i uporczywym kaszlu.

Gruszki w kuchni 

Z gruszek można przyrządzać przetwory i desery.  Moim ulubionym ciastem jest odwrócona tarta z gruszkami –wzorowana na Tarte Tatin. Tarta Tatin to rodzaj francuskiej tarty, której nadzienie stanowią jabłka.  Tarta powstała w 1898 roku w Lamotte-Beuvron. Za jej twórczynię uważa się Stéphanie Tatin, która wraz z siostrą Caroline prowadziła hotel i restaurację, istniejącą do dziś. Pewnego razu, przygotowując zwykłą tartę z jabłkami, najpierw wyłożyła formę jabłkami, a dopiero potem przykryła je ciastem. Efekt okazał się zaskakujący, zwłaszcza że Stéphanie tartę podała na gorąco1.  Przepis zajdziecie tutaj. Są również idealnym dodatkiem do potraw mięsnych. Gruszki mogą być nadzieniem np. pieczonej kaczki, filetów z kurczaka lub karkówki. Dodają potrawom lekkiego aromatu i słodkiego smaku. Są wyśmienite również jako składnik sałatek. Idealnie komponują się także z orzechami i serem pleśniowym typu gorgonzola czy roquefort.

Lepiej kupować gruszki twarde niż miękkie, ponieważ w miarę dojrzewania rośnie w nich zawartość cukrów, a maleje ilość kwasów owocowych i pektyn.

Nie powinno się kupować  przejrzałych gruszek. Szczególnie należy wystrzegać się tych z brązowymi plamami, które są wywołane przez rakotwórcze toksyny pochodzące z pleśni.

Gruszki to jedne z niewielu owoców, które nie nadają się do zamrożenia.

 

Odmiany gruszek

Najpopularniejszymi odmianami  są klapsa, konferencja oraz Triumf Packhama. Te gruszki najlepiej jeść na surowo. Mogą być też składnikiem deserów i kompotów. Typowo deserowymi odmianami są jednak Carola oraz Concord. Przyrządza się z nich słynny deser – Piękną Helenę. Przygotowuje się go z lekko podgotowanych w syropie gruszek i podaje z lodami lub w polewie czekoladowej.

 

 

 

Źródła:  „Żywienie człowieka zdrowego i chorego, tom2”  red naukowa M. Grzymisławski, J. Gawęcki; ”Żywienie człowieka, podstawy nauki o żywieniu tom 1” red naukowa Jan Gawęcki; „Podstawy żywienia klinicznego” red.n. L. Sobotka; .„Podstawy dietetyki” pod red. Jacka Bujko wydawnictwo SGGW; „Anti-Aging na talerzu” Dorota Małgorzata Wydro „Normy Zywienia Człowieka-Podstawy prewencji otyłości i chorób niezakaźnych” red Mirosław Jarosz, Barbara Bułhak-Jachymczyk;www.poradnikzdrowie.pl;www.mp.plhttps://biotechnologia.pl/biotechnologia; www.dietetycy.org.pl antyoksydanty.wordpress.com;wikipedia.org; Zdjęcia pochodzą ze strony pixabay.com, unsplash.com i własne;