Naturalne antyoksydanty – Maliny

Maliny rosną w lasach i ogrodach na krzakach, naturalnie bardzo kolczastych ale występują też nowe odmiany krzewów bez kolców 🙂

Owoce te zawierają całe bogactwo witamin C, E, B i minerałów (potas, magnez, żelazo, wapń), jest w nich również kwas foliowy.

Antyoksydanty w nich zawarte to antocyjany, kwas ellagowy i rosweratol (ten sam który występuje w czerwonym winie). Zawierają też antocyjany, które odgrywają rolę w profilaktyce przeciwnowotworowej.

 

Polecane są cukrzykom ze względu na niski indeks glikemiczny. Jako jedne z nielicznych owoców znalazły swoje miejsce w diecie sportowców, ze względu na niska kaloryczność, dużą zawartość błonnika oraz bogactwo drogocennych składników.

Zawierają, podobnie jak truskawki salicylany. Mogą wywoływać w związku z tym alergię, ale dzięki temu działają przeciwgorączkowo. W medycynie ludowej sok z malin stosowany był jako naturalny środkiem na przeziębienie – aspiryna z witamina c:)

 

To wyjątkowo nisko kaloryczne owoce. 100 g malin zawiera tylko 33 kcal Ponadto dzięki zawartość dużej ilości błonnika  wspierają perystaltykę przewodu pokarmowego, obniżają apetyt i  wzmagają uczucie sytości przez co ułatwiają kontrolowanie masy ciała.

 

Maliny w kuchni

Najlepiej je jeść na surowo, maja wtedy najwięcej cennych składników. Można je mrozić i poza sezonem dodawać do deserów i koktajli.

Przetwory to głównie soki i pyszne dżemy. Soki robi się ze świeżych malin.

Maliny w kosmetyce 

Olej z nasion malin zawiera silne antyoksydanty takie jak beta-karoten i likopen. Może być stosowany  do każdego rodzaju cery. Jest w składzie wielu kosmetyków do opalania i po opalaniu.

 

 

 

Źródła:  „Żywienie człowieka zdrowego i chorego, tom2”  red naukowa M. Grzymisławski, J. Gawęcki; ”Żywienie człowieka, podstawy nauki o żywieniu tom 1” red naukowa Jan Gawęcki; „Podstawy żywienia klinicznego” red.n. L. Sobotka; .„Podstawy dietetyki” pod red. Jacka Bujko wydawnictwo SGGW; „Anti-Aging na talerzu” Dorota Małgorzata Wydro „Normy Zywienia Człowieka-Podstawy prewencji otyłości i chorób niezakaźnych” red Mirosław Jarosz, Barbara Bułhak-Jachymczyk;www.poradnikzdrowie.pl;; www.mp.plhttps://biotechnologia.pl/biotechnologia; www.dietetycy.org.pl Zdjęcia pochodzą ze strony pixabay.com, unsplash.com i własne;