Naturalne antyoksydanty – Pomidory

Pomidory to owoc znany od bardzo dawna, uprawiane były już przez Azteków w Meksyku. Do Europy trafiły po odkryciu Ameryki przez Kolumba.

 

Pomidory zawierają wiele cennych substancji. Między innymi antyoksydanty likopen, beta karoten, flawonoidy. Likopen, nadający pomidorom czerwony kolor, zmniejsza ryzyko zachorowania na raka, ryzyko chorób serca oraz spowalnia proces starzenia się organizmu. Ponadto pomidory zawierają wiele mikroelementów i witamin takich jak sód, potas, magnez, cynk, mangan, żelazo, witaminy grupy B, witaminę C i K, kwas foliowy.

 

 

Co ciekawe, likopen z pomidorów jest lepiej przyswajalny po poddaniu pomidorów obróbce cieplnej – w koncentratach pomidorowych, ketchupach, sokach, sosach i przecierach. W czasie obróbki termicznej dochodzi do zerwania niektórych wiązań chemicznych, likopen przekształca się w związek o wiele łatwiej przyswajalny dla naszego organizmu. Poziom likopenu we krwi po zjedzeniu przetworów pomidorowych jest 2-3 razy wyższy niż po spożyciu świeżych pomidorów.

 

Jak pokazują badania, spożycie 10 porcji pomidorów w tygodniu może prowadzić do obniżenia ryzyka wystąpienia raka prostaty o aż 35%. Natomiast u kobiet spożycie produktów bogatych w likopen zmniejsza ryzyko wystąpienia raka piersi (https://pl.wikipedia.org/wiki/Likopen)

 

Likopen jest dobrze rozpuszczalny w tłuszczach, w związku z tym jest lepiej przyswajalny po podgrzaniu z oliwą.

 

 

Czy można łączyć pomidory z ogórkami?

Łączenie pomidorów i ogórków w jednym daniu nie jest wskazane – obecny w ogórkach enzym zabija zawartą w pomidorach witaminę C. Jednak  jest na to sposób – przed połączeniem składników należy każdy z nich wymieszać z odrobiną oliwy z oliwek. Zadziała ona ochronnie na witaminę C, oraz  zwiększy wchłanialność likopenu z pomidorów ?

 

 

 

Źródła:  „Żywienie człowieka zdrowego i chorego, tom2”  red naukowa M. Grzymisławski, J. Gawęcki; ”Żywienie człowieka, podstawy nauki o żywieniu tom 1” red naukowa Jan Gawęcki; „Podstawy żywienia klinicznego” red.n. L. Sobotka; .„Podstawy dietetyki” pod red. Jacka Bujko wydawnictwo SGGW; „Anti-Aging na talerzu” Dorota Małgorzata Wydro „Normy Zywienia Człowieka-Podstawy prewencji otyłości i chorób niezakaźnych” red Mirosław Jarosz, Barbara Bułhak-Jachymczyk;www.poradnikzdrowie.pl;www.mp.plhttps://biotechnologia.pl/biotechnologia; www.dietetycy.org.pl Zdjęcia pochodzą ze strony pixabay.com, unsplash.com i własne;antyoksydanty.wordpress.com;wikipedia.org;