O jabłkach słów kilka…

Jabłka to prawdziwe skarbnica witamin, minerałów, błonnika pokarmowego i antyoksydantów. Angielskie przysłowie mówi „„An apple a day keeps the doctor away” –„zjedz jedno jabłko dziennie, a lekarz nie będzie ci wcale potrzebny”.

Myśląc o  typowo polskim drzewie owocowym – pierwsza na myśl przychodzi jabłoń. Rośnie ona w sadach, ogrodach, ogródkach przydomowych, dziko na polach i bezdrożach.

 

Jabłko jest  kulistym owocem drzew z rodzaju Malus. Jabłka odmian uprawnych mają soczysty i chrupki miąższ, nadają się do spożywania na surowo, a także po obróbce kulinarnej.

Jabłka znane były  już ok. 6500 r. p.n.e. w regionie położonym pomiędzy Morzem Czarnym a Morzem Kaspijskim, skąd pochodzą. W Polsce zostały spopularyzowane dopiero w wieku XII przez cystersów. Rozpoczęli oni proces udomowienia dziko rosnących szczepów jabłoni leśnych. I chociaż wydaje nam się, że Polska jest wręcz ojczyzną jabłek, to jak pokazuje historia, mamy z nimi do czynienia dopiero od 900 lat. Polska jest jednym z głównych producentów tych owoców na świecie.

 

Odmiany i zastosowanie jabłek

Znanych jest ponad 10 tys. odmian jabłek. Różnią się one wielkością, kształtem, kolorem, smakiem i aromatem.

  • Do spożywania na surowo najlepsze są odmiany twarde, soczyste, słodkie – nazywane deserowymi (lobo, delikates, spartan, jonagold, koksa pomarańczowa, ligol, rubin, gala, golden delicious, idared, mekintosz). Rozgotowują się one powoli, pozostają w potrawie  w postaci twardych kawałków.
  • Do pieczenia, gotowania i na przetwory najlepiej nadają się jabłka kwaśne (antonówka, reneta), ponieważ  szybko się rozgotowują.
  • Do jabłek o pośrednich właściwościach, tzw. stołowych należą beforest, landsberska, linda, red wealthy, bankroft, boiken, cortland, jonathan. Można je jeść na surowo, dodawać do potraw i robić z nich przetwory.

 

Poniżej kilka najpopularniejszych odmian jabłek:

Gala

Pochodzi z Nowej Zelandii i jest wynikiem skrzyżowania ze sobą odmiany Golden Delicious i Orange Red. Jabłka gala mają specyficzny, stożkowoowalny kształt, gładką, pomarańczowo-czerwoną skórkę. Są raczej niewielkie o soczystym i chrupiącym miąższu. Tuż po zebraniu da się u nich wyczuć łagodny zapach wanilii.

Ligol

Ta odmiana pochodzi z Polski i jest wynikiem skrzyżowania odmian Linda i Golden Delicious. W  kształcie podobne do gali, mają twardą, zielonkawą skórkę. Charakterystyczny dla jabłek rumieniec pokrywa owoc jedynie nieznacznie. Jabłka te są na ogół duże, mają miąższ słodko-kwaśny, wyjątkowo soczysty i kruchy jednocześnie.

Golden Delicious

Jest to najpopularniejsza odmiana jabłek, pochodzi z ameryki. Ma bardzo błyszczącą, jasnozieloną skórkę z bardzo słabym, niemal niewidocznym rumieńcem. Jabłka Golden Delicious są kulisto-stożkowe, czasem mają wyraźne prążki żebrowe. Miąższ jest soczysty i intensywnie słodki, o kremowo-żółtej barwie.

Papierówka

Pochodzi znad Bałtyku. Jest wczesną, wiosennoletnią odmianą jabłek, kwitnie w okolicach kwietnia. Ma bladoróżowy kolor, który z czasem staje się zielony, aż w końcu jasnożółty. Ma soczysty, lekko kwaśny smak. Mówi się, że jest najlepsza tuż po zerwaniu z drzewa. Ma niestety bardzo krótki czas przechowywania.

Antonówka

Antonówka jest jednym z najstarszych odmian jabłoni na całym świecie, jest odporna na mróz. Jabłka te są niewielkie i kuliste. Antonówka jest raczej kwaśnym owocem, ale miąższ jest wyjątkowo soczysty i kruchy. Na początku jest zielona, wraz z upływem czasu zmienia się na żółtawą. W okresie dojrzewania ma delikatny cytrusowy zapach.

Kosztela

To kolejna polska odmiana jabłek. Są na ogół idealnie kuliste. Początkowo owoce są zielone, a z czasem stają się żółtawe, a nawet złociste. W smaku są wyjątkowo słodkie i soczyste, a ich miąższ jest miękki. Należą do odmian jesiennych i raczej nie nadają się do robienia przetworów. Należy je jeść głównie na surowo.

Gloster

Gloster to odmiana zimowa, naturalnie uprawiana w Niemczech. Posiada błyszczącą, zielonkawożółtą skórkę z dużym, ciemnoczerwonym rumieńcem. Owoce są duże i stożkowate. Ich miąższ jest miękki, soczysty i drobnoziarnisty. W smaku są raczej słodkie.

Szampion

Szampion jest to jabłko pochodzące z Czech. Są to owoce kulisto-stożkowate, lekko żebrowane. Ich skórka jest gładka, zielonożółta lub całkowicie żółta. Rumieniec oblewa je niemal w całości. Mają delikatny, słodko-kwaśny smak i miękki, kremowy miąższ.

Właściwości jabłek

Jabłka mają wyjątkowo mało kalorii. W 100 gramach znajdziemy tylko 52 kcal. Zawierają także duże ilości błonnika pokarmowego, naturalnych pektyn, które korzystnie wpływają na pracę całego organizmu. Jabłka są także bogatym źródłem przeciwutleniaczy.

Ponadto jabłko skrywa w sobie moc witamin i minerałów, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Przede wszystkim jest bogatym źródłem witaminy C i potasu. W tym małym owocu znajdziemy także mnóstwo fosforu, wapnia, sodu, magnezu i żelaza.

Wartość odżywcza jabłek nie jest jednakowa. Zależy od odmiany, od dojrzałości a nawet od ich wielkości.

 

Jabłka – wartości odżywcze (w 100 g). Ze skórką/bez skórki¹

Wartość energetyczna – 52/48 kcal
Białko ogółem – 0.26/0.27 g
Tłuszcz – 0.17/0.13 g
Węglowodany – 13.81/12.76 g (w tym cukry proste 10.39/10.10 g)
Błonnik – 2.4/1.3 g

Witaminy
Witamina C – 4.6/4.0 mg
Tiamina – 0.017/0.019 mg
Ryboflawina – 0.026/0.028 mg
Niacyna – 0.091/0.091 mg
Witamina B6  – 0.041/0.037 mg
Kwas foliowy –  3/0 µg
Witamina A – 54/38 IU
Witamina E – 0.18/0.05 mg
Witamina K – 2.2/0.6 µg

Minerały
Wapń – 6/5 mg
Żelazo – 0.12/0.07 mg
Magnez – 5/4 mg
Fosfor – 11/11 mg
Potas – 107/90 mg
Sód – 1/0 mg
Cynk – 0.04/0.05 mg

¹ Dotyczy odmian red delicious, golden delicious, gala, granny smith, fuji.

 

W medycynie naturalnej stosuje się gotowane tarte jabłka  przy biegunce u dzieci oraz niestrawności i chorobie wrzodowej u osób dorosłych. Około 80 proc. błonnika z jabłek to frakcja rozpuszczalna, reszta to błonnik nierozpuszczalny. Obie frakcje błonnika regulują pracę jelit.

 

Jabłka w kuchni

Te pyszne owoce maja wiele zastosowań w kuchni.

Najsłynniejsze ciasta z jabłkami to austriacki strudel i angielska szarlotka. Strudel, czyli wielowarstwowe ciasto podobne do półfrancuskiego z nadzieniem jabłkowym, posypane cukrem pudrem lub polane śmietaną, podawany na ciepło, był szczególnie popularny podczas rządów monarchii Habsburgów. Najstarszy przepis pochodzi z 1696 r.

Szarlotka to wspaniałe kruche ciasto przełożone jabłkami z dodatkiem rodzynek, goździków, cynamonu. Jabłka mogą być pokrojone, tarte, surowe lub duszone, ciasto – przykryte kruszonką, pianką, cukrem pudrem, lukrem, z lodami. Niebywale smakuje na ciepło.

Mogą być pieczone z cukrem lub miodem, cynamonem,  z orzechami, rodzynkami lub żurawiną. Znany jest również lubiany przez dzieci deser – kandyzowane jabłka.

Jabłka można także przygotowywać „na wytrawnie” -wybornie smakuje  kaczka pieczona z jabłkami. Stanowią jeden ze składników gruzińskiego specjału, pasty z duszonych jabłek i warzyw (adżika) który dodaje się do zup, sosów, potraw mięsnych. Z Indii pochodzi słodko-kwaśny gęsty sos (czatnej), który oprócz jabłek, imbiru i soku z cytryny zawiera ocet cydrowy, cebulę, czosnek, kolendrę, kardamon, goździki, cynamon. W zależności od doboru przypraw może być  ostry lub łagodny w smaku, podkreśla smak potraw mięsnych i wegetariańskich.

 

Źródła