Truskawki

Truskawki to wspaniałe owoce, które kojarzą się z późną wiosną.  Mają one liczne właściwości i wartości odżywcze,  a ponadto niewiele kalorii. Poprawiają apetyt, gaszą pragnienie.
Zawarte w truskawkach pektyny pobudzają pracę jelit, a kwasy organiczne przyspieszają przemianę materii.

Truskawki zawierają także liczne witaminy, a zwłaszcza witaminę C.

W 1 szklance truskawek znajduje się 82 mg witaminy C, co stanowi 120% dziennego zapotrzebowania u dorosłych.

Truskawki maja więcej witaminy C niż słynące z niej pomarańcze.

Błonnik pokarmowy zawarty w truskawkach wspiera perystaltykę jelit, przez co zapobiega rozwojowi raka jelita grubego.

Oprócz witaminy C i kwasu elagowego (antyoksydant który wspiera układ odpornościowy i przeciwdziała substancjom rakotwórczym zarówno syntetycznym, jak i naturalnie występującym w żywności) truskawki zawierają także flawonoidy, takie jak: antocyjany, katechiny, kwercetyna oraz kemferol. Substancje te wpływają na obniżenie poziomu cholesterolu, wpływają na stabilność blaszek miażdżycowych. Z kolei błonnik pokarmowy zawarty w truskawkach wspiera perystaltykę jelit, przez co zapobiega rozwojowi raka jelita grubego.

 

 

Truskawki – kalorie, wartości odżywcze (w 100 g)

Wartość energetyczna – 32 kcal
Białko ogółem – 0.67 g
Tłuszcz – 0.30 g
Węglowodany – 7.68 g (w tym cukry proste 4.89 g )
Błonnik – 2.0 g

Witaminy

Witamina C – 58.8 mg
Tiamina – 0.024 mg
Ryboflawina – 0.022 mg
Niacyna – 0.386 mg
Witamina B6  – 0.047 mg
Kwas foliowy –  24 µg
Witamina A – 12 IU
Witamina E – 0.29 mg
Witamina K – 2.2 µg

Minerały

Wapń – 16 mg
Żelazo – 0.41 mg
Magnez – 13 mg
Fosfor – 24 mg
Potas – 153 mg
Sód – 1 mg
Cynk – 0.14 mg

Kwasy tłuszczowe

nasycone – 0.015 g
jednonienasycone – 0.043 g
wielonienasycone – 0.155 g

Źródło danych: USDA National Nutrient Database for Standard Reference

 

Truskawki należą do produktów silnie alergizujących.  Ponieważ owoce te zawierają również salicylany, osoby uczulone na kwas salicylowy  niestety nie mogą ich jadać. 

 

Truskawki a odchudzanie

Zawarte w truskawkach pektyny pobudzają pracę jelit, a kwasy organiczne regulują trawienie i przyśpieszają przemianę materii. Stugramowa porcja truskawek zawiera ledwie 32 kcal, można je zatem jadać niemal bezkarnie.

 

Truskawki a pestycydy

Truskawka niestety już kolejny raz z rzędu znalazła się na szczycie rankingu „Parszywa dwunastka”. To coroczny raport najbardziej zanieczyszczonych owoców i warzyw, przygotowywany przez amerykańską organizację Environmental Working Group (https://www.ewg.org/foodnews/dirty-dozen.php).

W Polsce  tego typu badania nie są prowadzone, jednak można podejrzewać, że nasze truskawki również nie są wolne od pestycydów.

 

Wybór i przechowywanie truskawek

Truskawki średniej wielkości są zwykle smaczniejsze niż duże okazy.

Owoce powinny być w dotyku twarde i suche. Powinny mieć szypułki, głęboki czerwony kolor i charakterystyczny zapach. Nie należy kupować obitych i nadpleśniałych. Spleśniałe i uszkodzone owoce należy usunąć.

Przechowywane w lodówce zachowują świeżość przez kilka dni.

Truskawki należy umyć tuż przed użyciem, pod bieżącą wodą. Przed umyciem nie powinno się usuwać szypułek, żeby owoce nie nasiąkły wodą.

 

 

Truskawki – zastosowanie w kuchni

Truskawki mają szerokie zastosowanie w kuchni -przetwarzane są na mrożonki, kompoty, soki, dżemy, marmolady, galaretki, sorbety.

Najlepsza odmiana na dżemy, soki i mrożonki to senga sengana i geneva – owoce są duże, ciemnoczerwone i aromatyczne. Truskawki murzynki (zwane purpuratkami), nadają się do przetworów tylko w połączeniu z innymi owocami, np. agrestem czy rabarbarem. Natomiast  ananas czy senga precosa to odmiany deserowe truskawek.

 

 

 

 

 

Źródła:  „Żywienie człowieka zdrowego i chorego, tom2”  red naukowa M. Grzymisławski, J. Gawęcki; ”Żywienie człowieka, podstawy nauki o żywieniu tom 1” red naukowa Jan Gawęcki; „Podstawy żywienia klinicznego” red.n. L. Sobotka; .„Podstawy dietetyki” pod red. Jacka Bujko wydawnictwo SGGW; „Anti-Aging na talerzu” Dorota Małgorzata Wydro „Normy Zywienia Człowieka-Podstawy prewencji otyłości i chorób niezakaźnych” red Mirosław Jarosz, Barbara Bułhak-Jachymczyk;www.poradnikzdrowie.pl;www.mp.plhttps://biotechnologia.pl/biotechnologia; www.dietetycy.org.pl antyoksydanty.wordpress.com;wikipedia.org; Zdrojewicz Z., Bieszczad N., Gąsior P., Rogoza A., Jedz truskawki – będziesz zdrowszy, „Medycyna Rodzinna ” 2017, nr 1; Rochalska M., Orzeszko-Rywka A., Czapla K., Zawartość substancji odżywczych w truskawkach w zależności od systemu uprawy, „Journal of Research and Applications in Agricultural Engineering” 2011, Vol. 56(4);Zdjęcia pochodzą ze strony pixabay.com, unsplash.com i własne;