Witamina D

Zbliżają się słoty jesienne, deszcze i pochmurne niebo. Co za tym idzie brak życiodajnego słońca i czas suplementacji witaminy D.

Witamina D występuje w 2 formach: jako witamina D2 czyli ergokalcyferol oraz witamina D3 – cholekalcyferol. Wypływa ona na kości, kontrolując wchłanianie wapnia i fosforu w jelicie cienkim. Wspomaga wzrost i rozwój układu kostnego, oraz rozwój zębów.

Jest ona syntetyzowana przez organizm pod wpływem światła słonecznego.

Niedobór witaminy D jest najczęstszym niedoborem wśród wszystkich witamin i minerałów.

 

Jakie są objawy niedoboru witaminy D?

Do najczęstszych objawów niedoboru witaminy D należy krzywica, osteomalacja, depresja. W wyniku niedoboru tej witaminy mogą również występować choroby serca, mogą rozwijać się choroby zwyrodnieniowe mózgu a nawet nowotwory złośliwe.

 

Czy suplementować witaminę D?

Witaminę D powinno się suplementować przy występowaniu niedoborów słońca, najlepiej jednak jest najpierw zbadać poziom witaminy D. Jest to proste badanie laboratoryjne, które wykonuje się z krwi żylnej.

 

 

Gdzie można znaleźć witaminę D w naturalnych źródłach?

Występuje ona w mleku, maśle, w rybach takich jak śledź, makrela, łosoś, sardynki, tuńczyk. Bogatym źródłem tej witaminy jest tran.

 

 

Kto powinien suplementować witaminę D?

Wszyscy, u których stwierdzono obniżony poziom witaminy D lub jej niedobór.

 

Jaką dawkę witaminy D powinno się przyjmować?

Najlepiej dawkę ustalić indywidualnie z lekarzem prowadzącym, po wykonaniu badań. Jeżeli nie ma takiej możliwości należy przestrzegać zaleceń producenta leku. Ogólnie zalecana dawka witaminy D to maksymalnie 1000 mg na dobę.

 

 

 

 

Źródła